Jaký je rozdíl mezi užitnou, podlahovou a obytnou plochou?

20.08.2024 16:41

Pokud právě vybíráte nové bydlení, možná vás překvapí, kolik čísel pro plochu bytu v každém inzerátu vidíte. Jednou je to plocha obytná, podruhé užitná a někdy i celková užitná atd. Ale jaký je mezi nimi opravdu rozdíl? Tyto termíny někdy zaměňují i profesionální makléři a nezkušeného člověka to může poměrně zmást. Navíc to pak vede ke nedorozuměním, nepříjemným překvapením, nebo dokonce chybnému nastavení cen. A proto jsme tu my, abychom vám vše přehledně vysvětlili.
 

Co je užitná plocha?

Užitná plocha bytu zahrnuje všechny vnitřní prostory, které můžete volně užívat. Patří sem obyčejně ložnice, obývací pokoj, kuchyně, koupelna, WC a chodby. Užitná plocha se počítá jako součet podlahových ploch všech těchto místností, které jsou uvnitř vnějších stěn. 

Do užitné plochy tak nelze počítat balkony, lodžie nebo terasy. Nezahrnuje ani konstrukční prvky, jako jsou sloupy, stěny, komíny nebo šachty, ani pomocné prostory pro technická zařízení, jako jsou kotelny, krby nebo místnosti s klimatizací. 

Užitná plocha zahrnuje: 

  • kuchyně, ložnice, obývací pokoje, koupelny, toalety a chodby


Užitná plocha nezahrnuje: 

  • balkony, lodžie nebo terasy
  • sklepy, půdy, podkroví, kolárny apod. 
  • konstrukční prvky – např. podpěry, sloupy, šachty a komíny
  • plochy, kde je umístěno topení, klimatizace nebo energetické generátory
  • průchozí prostory – schodišťové šachty, výtahy a eskalátory

Chcete přesnější informace? Užitnou plochu definuje nařízení Evropské Komise ES č.1503/2006.
 

Co je celková užitná plocha?

Pokud je vám jasný pojem užitná plocha, může vás ještě trochu mást podobný pojem tzv. celková užitná plocha. Do této plochy se započítávají navíc i některé další plochy, například může zahrnovat i balkony, lodžie, terasy, kóje, kolárny, kočárkárny a sklepy nebo půdy, pokud jsou k dispozici. 

Celková užitná plocha zahrnuje: 

  • kuchyně, ložnice, obývací pokoje, koupelny, toalety a chodby
  • balkony, lodžie, terasy a sklepy
  • u rodinných domů také půdy a podkroví 

Celkový užitná plocha nezahrnuje: 

  • konstrukční prvky – např. podpěry, sloupy, šachty a komíny
  • plochy, kde je umístěno topení, klimatizace nebo energetické generátory
  • průchozí prostory – schodišťové šachty, výtahy a eskalátory


Co je podlahová plocha?

Podlahová plocha bytu je součet všech podlahových ploch místností včetně jejich příslušenství a interiérových chodeb. Patří sem také podlahová plocha, kterou zakrývají zabudované předměty, jako jsou vestavěné skříně, kuchyňské linky a další vybavení ve vnitřní ploše bytu. Zahrnuje také plochy sklepů a komor, pokud se nachází v rámci bytu. 

Důležitým rozdílem oproti užitné ploše je, že do podlahové plochy se započítávají také konstrukce uvnitř bytu, jako jsou sloupy, stěny, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce. Pokud tedy vidíte v inzerátu zmíněnou podlahovou plochu, jedná se o celkovou plochu podlah, která bude v bytě vaše.

Podlahová plocha zahrnuje: 

  • všechny místnosti a chodby v interiéru
  • vestavěný nábytek, kuchyňská linka, krb, sprchový kout či schodišťové stupně
  • konstrukční prvky – např. podpěry, sloupy, šachty a komíny
  • plocha pod šikmými stropy od výšky 1,2 m

Podlahová plocha nezahrnuje: 

  • terasy, balkony, lodžie a sklepy (pokud jsou umístěny mimo byt)
  • plochy okenních a dveřních ústupků a nosné sloupy uprostřed místnosti
  • plocha pod šikmými stropy do výšky 1,2 m
Chcete přesnější informace? Podlahovou plochu definuje nařízení Vlády České republiky č. 366/2013.
 

Co je obytná plocha?

Obytná plocha zahrnuje pouze místnosti, které jsou určeny k trvalému bydlení. Patří sem typicky ložnice, obývací pokoj, jídelna, pracovna apod. Aby místnost mohla být počítána jako obytná, musí mít minimální podlahovou plochu 8 m2, být přímo osvětlená a větratelná. Nesmí zde také chybět možnost vytápění. 

Do obytné plochy se většinou se svými menšími rozměry nepočítají koupelny, WC, chodby, balkony, sklepy ani komory. Důležité je si uvědomit, že obytná plocha udává prostor, který je skutečně využitelný pro bydlení.

Obytná plocha zahrnuje: 

  • jakýkoliv pokoj vhodný k celoročnímu bydlení o ploše min. 8 m2, který jde přímo osvětlený, větratelný a jde ho dostatečně vytápět
  • byty s jedinou obytnou místností, typicky byty 1+KK, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2

Podlahová plocha nezahrnuje: 

  • místnosti s rozměry do 8 m2, typicky koupelny, WC, chodby, balkony, sklepy, lodžie, terasy nebo komory

Chcete přesnější informace? Podlahovou plochu definuje vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj 137/1998 Sb.
 

Co je užitková plocha?

Pojem užitková plocha bytu se dnes už nepoužívá, ale je užitečné vědět, co dříve zahrnovala. Užitková plocha byla definována jako součet ploch všech místností bytu včetně vedlejších místností, které byly užívány výhradně nájemcem. Nezahrnovala však sklepy a domovní vybavení. Tento pojem byl oficiálně zrušen v roce 2010 a už by se neměl používat v realitních inzerátech ani ve smlouvách. Dnes se místo něj preferuje používání termínu užitná plocha, která lépe vystihuje skutečně využitelný prostor v bytě.

 

Nepřesnosti při označení ploch

Správné porozumění rozdílům mezi užitnou, podlahovou a obytnou plochou je jedním z rozhodujících faktorů pro přesné stanovení ceny nemovitosti. Neznalost těchto rozdílů může vést k nesprávným očekáváním a zbytečným nedorozuměním mezi kupujícími a prodávajícími. 

 

Vyzkoušejte si v praxi

Když například inzerujete byt s 80 metry čtverečními podlahové plochy, je důležité specifikovat, co tento údaj zahrnuje, aby nedošlo k mylným představám. Například u našeho bytu 112 v Rezidenci Blízká si můžete udělat sami představu, jak by měly být jednotlivé pojmy a výměry správně používány.

Své znalosti si můžete prakticky ověřit v naší nabídce bytů Rezidence Blízká, kde jsou tyto plochy vždy jasně uvedeny, a. ;-)